Ja sējumā redzat slimības pazīmes, tad ziniet, ka tās ir izraisījis patogēns mikroorganisms, visticamāk, mikroskopiska sēne. Ja redzat slimību bojātus augus, tas nozīmē jūsu sējuma augsnes mikroorganismu konkurences cīņā šoreiz vairāk dominēja patogēni. Jāuzsver, ka vārdu “dominēja” rakstām pagātnē! Slimību pazīmes uz augiem ir patogēnu dominēšanas sekas. Kamēr augi ir mazi, savām acīm neredzam mikroskopiskus patogēnus, to nodarīto kaitējumu pamanām daudz vēlāk, kad slimību jau nepieciešams apstādināt, bet kaitējums sējumam jau ir nodarīts. 

Kāpēc patogēni tik bieži uzvar? 

Tāpat kā visa daba un augi, arī augsnes mikroorganismi dzīvo saskaņā ar dabas cikliem, un sezonalitāte būtiski ietekmē mikroorganismu dzīvībai svarīgās funkcijas. Piemēram, ziemā, kad augsnes temperatūra nokrītas zem +5 °C, veģetācija apstājas – augsnes mikroorganismiem nav ar ko baroties, tāpēc funkcionālo baktēriju populācija samazinās. Patogēnās sēnes ir izturīgākas pret temperatūru un var augt līdz pat -6 °C. Tātad ziema sējumos bija labvēlīgs laiks attīstīties slimību izraisītājiem. Šādā laukā tiek sēti vasarāji! Šādā vidē gadalaiku maiņas radītā līdzsvara zuduma dēļ patogēni augsnē attīstās vieglāk, jo saņem mazāku pretestību, bet vairāk izpaužas slimības, un sējumam tiek nodarīts kaitējums.

Nepietiek “dzīvotspējīgas augsnes”

Vienā deserta karotītē augsnes dzīvo miljoniem mikroorganismu. Apvienotiem kolonijās, tiem ir sava funkcija un tie kaut ko dara. Ja nebūtu aktīvo mikroorganismu, augsnes elementi un to savienojumi paši par sevi nevarētu sniegt labumu. Kas ir “dzīvotspējīga augsne”? Uz brīdi atgriezīsimies pie tā miljona tējkarotītē – katram mikroorganismam ir sava specifiska funkcija, un ne visas tās ir derīgas augiem! Sēņu patogēni – mikroskopiskas sēnes, kas izraisa augu slimības (Puccinia spp. – rūsa, Fusarium spp. – fuzarioze, Septoria sp. – septorioze, Blumeria sp. – miltrasa, Bipolaris sp. – lapu brūnplankumainība, Verticillium sp. – verticiloze, Sclerotinia sp. – baltā puve u. c.) – tā arī ir dzīvība! Tāpēc dzīvīga augsne pati par sevi nenozīmē funkcionāli efektīvu, nemaz nerunājot par veselīgu augsni. Patogēni augsnē pastāv dabiski, taču tie nedrīkst dominēt!

Cīņa ar augu slimību izraisītājiem

Pielāgojoties sējumu mikrobioloģiskajai sezonalitātei, mēs varam atjaunot funkcionālo baktēriju populāciju augsnē, kas cīnās pret patogēniem, izmantojot baktēriju preparātu “Biomas PROTECT”.  Baktērijas vairosies sakņu zonā, izveidos it kā aizsargbarjeru un aizsargās saknes no patogēniem – augi attīstīsies veselīgāki. Speciālās funkcionālās baktērijas augsnē nodrošinās efektīvu konkurenci patogēniem. “Biomas PROTECT” darbojas pret plaša spektra sēņu izcelsmes patogēniem, piemēram, Fusarium, Verticillium, Botrytis, Bipolaris u.c. Preparāts sastāv no mikroorganismiem, kas izdalīti no Lietuvas augsnes.

 

Apsmidziniet sējumus pēc augu sadīgšanas (kad jau redzamas tehnoloģiskās sliedes) līdz cerošanas beigām (līdz BBCH 29). 

_

Cena 14 EUR + PVN / ha. Pērciet:

“Bioversio” internetā. Visi norēķināšanās veidi. Piegāde 3-5 darba dienu laikā.

Mēs izmantojam sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi ar Bioversio.com. Noklikšķiniet uz Iesniegt, ja esat izlasījis mūsu sīkfailu politiku un piekrītat tai. .